HAT, TEZHİP, EBRU, ÇİNİ VE RESİM SERGİSİ

HAT, TEZHİP, EBRU, ÇİNİ VE RESİM SERGİSİ

İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA), Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nın kuruluşunun 41. yılı münasebetiyle düzenlenen “Hat, Tezhip, Ebru, Çini ve Resim” sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, 3 Haziran 2011, Cuma günü saat 17.00’de Yıldız Sarayı-Çit Kasrı’nda ziyarete açılacak.

Kurulduğu günden bu yana akademik faaliyetlerle ve sanat faaliyetleriyle ülkemizde ve tüm dünyada adından söz ettiren IRCICA, 1980’den bugüne kadar 235 farklı sergi düzenledi. Bu sergilerden 167 tanesi IRCICA’nın kullanımına tahsis edilmiş olan Yıldız Sarayı-Çit Kasrı’nda düzenlenirken 63 tanesi Afganistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Endonezya, Fas, Gine, Katar, Kuveyt, Malezya, Mısır, Pakistan, Senegal, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Türkiye, Umman, Ürdün, Yemen olmak üzere İslam Konferansı Teşkilatı üyesi ülkelerde, 5 tanesi ise Almanya, Amerika, Fransa, İngiltere ve Japonya’da gerçekleştirildi.

IRCICA, Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nın kuruluşunun 41. yılı münasebetiyle Kubbealtı Akademisi işbirliğiyle düzenlediği sergi ile bu zincire yeni bir halka daha ekliyor. Hat, tezhip, ebru, çini ve resim koleksiyonlarından seçilen eserlerin yer alacağı sergi, 3 Haziran 2011 Cuma günü saat 17.00’de Yıldız Sarayı-Çit Kasrı’nda ziyarete açılacak ve 4 Haziran 2011 tarihinde 11.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Sergide Ahmet Kutluhan, Ali Toy gibi günümüz hattatlarının yanı sıra Aziz Rifâî, Suud el Mevlevî, Mehmed Nuri Sivâsî ve Beşiktaşlı Nuri Korman gibi eski hattatlarımızın eserleri; Sadrettin Özçimi, Fuat Başar, Banu Mutlu, Seda Küçüksarp, Kâmile Akdede, Nuran Öner, Deniz Kaplan’ın ebruları; Altın Çini, Mehmet Koçer, Kerim Keçecigil’in çinileri; Esra Karaduman, Ayşe T. Celâsin, Ali Ersen Özyurt’un tezhipleri ile Ayhan Türker ve Erol Deran gibi ustaların resimleri de yer alacaktır.

Tarih: 3 Haziran 2011, Cuma
Saat: 17.00-20.00
Yer:  Yıldız Sarayı-Çit Kasrı, Beşiktaş, 0212 259 1742