İslam Kültür ve Medeniyetinde Osmanlı Devleti ve Modern Türkiye’nin Yeri

İslam Kültür ve Medeniyetinde Osmanlı Devleti ve Modern Türkiye’nin Yeri

İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) ile Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve İslam Ülkeleri Üniversiteler Birliği’nin ortaklaşa düzenledikleri “İslam Kültür ve Medeniyetinde Osmanlı Devleti ve Modern Türkiye’nin Yeri” konulu uluslararası sempozyum 8-10 Nisan 2011 tarihlerinde Sultanahmet’te Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nde gerçekleştirilecek.

Yurtiçi ve yurtdışından ellinin üzerinde bilimadamının bildiri sunacağı sempozyumda Osmanlı Devleti ve Modern Türkiye’nin İslam Kültür ve Medeniyetine sağladığı katkılar ile bu medeniyet içerisindeki konumu çeşitli yönleriyle ele alınacak.

8 Nisan Cuma günü saat 11.00’de Nihat Sayar Konferans Salonu’nda Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Gül, İslam Ülkeleri Birliği Kurumundan Prof. Dr. Ahmed Abdül’âl, İslam Ülkeleri Üniversiteler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Cafer Abdüsselam, IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Raşit Küçük’ün açış ve değerlendirme konuşmalarıyla başlayacak olan sempozyum 10 Nisan Pazar günü 15.30’da Değerlendirme Oturumu ile nihayete erecek. Bildirilerin Türkçe ve Arapça sunulacağı sempozyumda eşzamanlı çeviri de sağlanacak. On oturumda gerçekleştirilecek sempozyumun oturum başlıkları şu şekilde olacak: Osmanlı’nın Devraldığı Miras; Osmanlı’nın Eğitim-Öğretim Tecrübesi; Osmanlı’nın İslam Coğrafyasını Himaye ve Savunma ve Tecrübesi; Osmanlı Coğrafyası ve Birlikte Yaşama Tecrübesi; Osmanlı’nın İktisadi Dinamikleri; Osmanlı’nın Mimari ve Güzel Sanatlar Tecrübesi; İslam’ın Avrupa’ya Yayılışında Osmanlı’nın Rolü; Modern Türkiye’nin İslam Ülkeleriyle İlmî, Kültürel, İktisadi ve Siyasi İlişkileri; İslam Kültür ve Medeniyetinde Kalkınmanın Amilleri.

Açılış Töreni
Tarih : 8 Nisan 2011, Cuma
Saat : 11.00
Yer : Marmara Üniversitesi Rektörlüğü, Sultanahmet-İSTANBUL

Related Downloads